2012-05-07 | Wolsztyn buduje własny chmielnik!

Czym zajmuje się grupa dwunastu dziewczyn z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie? Chmielem! Zbadają jego właściwości :-) Skąd ten pomysł? Wielkopolska zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem wielkości obszaru przeznaczonego na jego produkcję.

„Wiele chmielników znajduje się właśnie w naszych okolicach, a w Nowym Tomyślu, od 1985 roku, istnieje Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa do którego wybieramy się już wkrótce” – mówi Adrianna Gubernat, opiekun projektu.

Dziewczyny postanowiły zbadać zastosowanie chmielu w różnych dziedzinach: w gastronomii, w lecznictwie, w kosmetologii. Zbudują własny chmielnik! :-) Zbadały już glebę, na której ten ma powstać. Pomoże im to w prowadzeniu obserwacji różnych odmian rośliny.

 

„Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy. Chcemy zapoznać się z tradycjami ludowymi związanymi z chmielem, zwiedzić fabrykę ekstraktów słodowych w Wolsztynie, nawiązać współprace z gospodarstwem prowadzącym plantację chmielu. Pomysłów mamy jeszcze bardzo dużo:-)” – zapewnia Adrianna Gubernat.


 

Projekt realizowany jest przez: