2012-04-29 | Bóbr, kontrowersyjny gryzoń - szkodnik czy architekt?

Krótkie nogi, małe oczy i uszy. Szeroki ogon, zwany kielnią. Ten brązowy futrzak biega ociężale i potrafi pływać. O kim mowa? O bobrze! “Bóbr, kontrowersyjny gryzoń - szkodnik czy architekt?” to temat jakim zajmuje się 12 osobowa grupa projektowa z Kamieńca pod opieką Elżbiety Munyama.

Bóbr jest ssakiem, którego populacja na terenie gminy Kamieniec w ostatnim czasie bardzo się powiększyła i niestety w świadomości przynajmniej części społeczeństwa postrzegany jest jako szkodnik. Skąd ten futrzak ma taki wizerunek? Ten w znacznej mierze kształtowany jest na podstawie informacji o szkodach, jakie powoduje działalność tych gryzoni. Nie dostrzega się natomiast jego pożytecznej roli w środowisku.

Uczniowie postanowili coś z tym zrobić. Stworzą PAKIET EDUKACYJNY. Pomoże to w przeprowadzeniu działań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Prace nad projektem idą pełną parą! Młodzież wraz z opiekunką i leśniczym, panem R. Kędzierskim, 25 marca wybrała się na wycieczkę rowerową w poszukiwaniu śladów bobrów. Pogoda dopisała - młodzi badacze przyrody zebrali wiele cennych informacji do swojego projektu! “Nie spotkaliśmy się co prawda oko w oko z bobrem, ale znaleźliśmy niezaprzeczalne ślady ich żerowania - co widoczne jest zdjęciach z wycieczki” - mówią zgodnie uczniowie.

Chcą także poznać różne światopoglądy postrzegania roli bobra w środowisku. Przeprowadzili już ankietę i wywiady w Urzędzie Gminy w Kamieńcu. Kolejne będą z rolnikami, leśniczymi i pracownikami powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska w Grodzisku Wielkopolskim.

Pracują także nad broszurą “Opis i charakterystyka bobra” oraz prezentacją multimedialną “Działalność bobrów oraz sposoby minimalizacji szkód przez nie wyrządzanych”.

Zajrzą także do szkół podstawowych. Co czeka na najmłodszych? Uczennice przybliżą dzieciakom temat „Bóbr – szkodnik, czy budowniczy?” oraz zaprezentują wykonaną przez siebie makietę oraz maskę bobra. Zajęcia w szkole zostaną podsumowane konkursem plastycznym :)

Co jeszcze w planach? :) Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego i Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz stworzenie albumu zdjęć pt. „Miejsca bytowania bobra na terenie gminy Kamieniec”.

Szkodnik czy architekt? Odpowiedź na to pytanie poznamy wkrótce! :)