2012-04-26 | Serce i krew, to życia zew

Przy projekcie „Serce i krew, to życia zew” pracuje grupa dwunastu pierwszoklasistów z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. Uczniowie zorganizują akcję oddawania krwi w swojej szkole, która jest poprzedzona szeroką kampanią promocyjną. Co się będzie działo? Oj bardzo wiele! Nauczą się poprawnie mierzyć tętno i zbudują własny model serca! :)

Jakie są postawy mieszkańców gminy Budzyń wobec krwiodawstwa? Tego dowiedzą się z przeprowadzonej ankiety :) Grupa projektowa na tym nie pozostanie – będzie promować zdrowy i aktywny styl życia. Przygotują plakaty, prezentacje i ulotki! Przyjrzą się także sylwetkom ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju w dziedzinie nauki o krwi, sercu, krwiodawstwie.

To jeszcze nie koniec… ukończą kurs e-learningowy „Bądź świadomym dawcą narządów” i uzyskają certyfikat ambasadora transplantologii.

Po co to wszystko?

Zależy im na wykreowaniu pozytywnych postaw wobec krwiodawstwa i transplantacji. Pragną kształtować świadomość potrzeby oddawania krwi. Chcą rozwijać świadomość własnego ciała, jego potrzeb, ale także konieczności dbania o zdrowie.

"Mamy nadzieję, że realizacja tego projektu stanie się inspiracją dla kolejnych takich działań promujących ideę krwiodawstwa, a nawet transplantacji w przyszłych latach" – mówi Karolina Małofiej, opiekun grupy projektowej. "Planujemy też utworzenie formalnej grupy w postaci Szkolnego Koła PCK, która kontynuować będzie m. in. podjęte działania w ramach projektu i organizować następne zbiórki krwi".

Uczniom gratulujemy pomysłu i zapału, z jakim zabrali się do pracy! Jesteśmy przekonani, że ich akcja społeczna zakończy się sukcesem! :) I przede wszystkim - to co teraz rozpoczęli nie skończy się po zakończeniu projektu, a zostawi w szkole „coś” więcej.

Dziękujemy pani Karolinie Małofiej za nadesłaną relację.