2012-04-13 | Gwara regionu: język wymarły czy wciąż żywy?

"Gwara regionu: język wymarły czy wciąż żywy?" to temat projektu, który realizuje zespół uczniowski Anny Suszek z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole.

Uczniowie zbadają język mieszkańców gminy Ryczywół pod kątem znajomości miejscowej gwary i używania jej w różnych grupach wiekowych. Uwzględnią przy tym historię regionu, dziedzictwo kulturowe i wyodrębnienie grup ludności, które tworzyły ten język.

Co uczniowie zrobili do tej pory?

Zaczęli od opracowania ankiety badającej analizowany problem oraz zebrania materiału do słowniczka “ryczywolsko-polskiego” (leksyka i ikonografia). Następnie przeszli do gotowania potraw regionalnych i przygotowania prezentacji w formie wystaw ilustrujących miejscową gwarę.

Zebrali także informacje na temat: związków miejscowej gwary z językiem niemieckim, dziedzictwa kulturowego regionu, historii regionu, grup ludności, które tworzyły język. To jeszcze nie koniec! Zorganizowali w szkole spotkanie z popularyzatorem gwary poznańskiej - panem Jackiem Hałasikiem.

Co dalej?

Plany są konkretne! Napisanie artykułu popularnonaukowego na temat miejscowego języka. Przygotowanie dla środowiska lokalnego występu propagującego gwarę poznańską. Wykonanie i opublikowanie “Słownika ryczywolsko-polskiego” w wersji papierowej i online!

-

Uczniowie z Gimnazjum w Ryczywole z ogromnym zapałem zabrali się do pracy :) Czy gwara ich regionu okaże się językiem wymarłym czy wciąż żywym? Przekonamy się już wkrótce! :)

Dziękujemy pani Annie Suszek za nadesłaną relację.