2013-04-04 | Co w zagrodzie, a co na polu piszczy?

"Co w zagrodzie, a co na polu piszczy"? Na to pytanie spróbują nam odpowiedzieć gimnazjaliści z drugiej klasy w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach im. Stanisława Staszica. O wycieczce do firmy Agroproducts Wielkopolskie Składy Zbożowe Sp. z o.o. opowie Wam Anna Kostrom - uczestniczka projektu.

red. Monika Błaszczak

20 lutego 2013 r. zajęcia naszej grupy odbyły się w terenie. Wraz z naszą opiekunką wybraliśmy się do Składów Zbożowych w Szamotułach, gdzie po zakładzie oprowadził nas pan kierownik. Na początku opowiedział nam o firmie. Agroproducts Wielkopolskie Składy Zbożowe Sp. z o.o. zajmuje się głównie przechowywaniem zbóż i rzepaku na potrzeby producentów mąki, paszy i oleju oraz handlem zbożami, a także innymi produktami pochodzenia roślinnego.

Po krótkim wykładzie udaliśmy się do laboratorium. Pani laborantka pokazała nam wiele sprzętów, z których korzysta się w firmie i ciekawie o nich nam opowiedziała. Zobaczyliśmy też moment pobierania próby do badań z załadowanego do transportu zboża.

Następnie udaliśmy się na krótki spacer, podczas którego zobaczyliśmy elewatory, miejsce wyładunku i załadunku zboża, pomieszczenia, gdzie zapisuje się przechowywany towar. Następnie wróciliśmy do laboratorium, w którym mieliśmy rozpoznać rodzaje zbóż oraz wykonać doświadczenia . Badaliśmy wilgotność zboża, ilość białka i glutenu w zbożach, ile zanieczyszczeń znajduje się w danej partii zboża itp. Wycieczka bardzo nam się podobała!

Na kolejnych zajęciach zajęliśmy się wysiewaniem nasion i sadzeniem cebul. A gdy te już wyrosły - przygotowaliśmy z nich ozdoby i potrawy na wielkanocny stół.

Materiały przesłała p. Justyna Szymkowiak.
Tekst: Anna Kostrom
Zdjęcia: Anna Kostrom, Joanna Dudek

Projekt realizowany jest przez: