2013-04-02 | Słyszysz to?

Słyszysz to?

Jesteśmy grupą uczniów z LO im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni. Podczas realizowanego przez nas projektu zagłębiamy się w temat dźwięku. Skąd ten pomysł? Odpowiedź jest prosta – wybraliśmy to, co nas interesuje i z czym związany jest nasz region.

Jak prawie wszyscy bardzo lubimy słuchać muzyki, czasem ją nawet tworzymy. W naszym mieście przez kilkadziesiąt lat działała również znana w całej Polsce fabryka Tonsil, produkująca głośniki. Do dzisiaj jest ona ciepło wspominana przez wszystkich melomanów. 

Dzięki projektowi chcemy lepiej zrozumieć zjawiska rozchodzenia się dźwięku, poznać ludzi, których praca jest nierozerwalnie z nim powiązana. Zrobiliśmy już kilka kroków w tym kierunku. Byliśmy w Instytucie Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie między innymi zwiedzaliśmy komorę bezechową, służącą profesjonalnym badaniom dźwięku. Odwiedziliśmy również znajdujące się we Wrzesińskim Ośrodku Kultury studio nagrań, gdzie spotkaliśmy się z akustykiem i przeprowadziliśmy z nim wywiad. Odwiedziliśmy obecną fabrykę Tonsil, która kontynuuje tradycję swojej wielkiej poprzedniczki.

Dokonaliśmy także pomiarów poziomu natężenia dźwięku w różnych miejscach i sytuacjach, na przykład podczas przerwy w szkole lub na ruchliwej ulicy. Dzięki temu wiemy, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na negatywne skutki hałasu. Przeprowadziliśmy również dyskusję na ten temat. Zdobywając po drodze szereg nowych informacji, udało nam się, z czego jesteśmy bardzo dumni, samodzielnie zbudować głośniki. Wystarczyły do tego tylko dwa papierowe talerzyki, magnes i drucik miedziany. One naprawdę działały. Jak grają? Możecie posłuchać tutaj:

Mamy głowy pełne pomysłów. Co jeszcze nas czeka w przyszłych miesiącach? Póki co niech to pozostanie tajemnicą :)

Materiały przesłała p. Agnieszka Grześkowiak

Projekt realizowany jest przez: