2013-03-26 | Jak chemia i matematyka mody dotyka

Gimnazjaliści z Kościelnej Wsi postanowili sprawdzić "Jak chemia i matematyka mody dotyka". Chcą dowiedzieć się jak ubierali się nasi pradziadkowie i dziadkowie. Pragną odtworzyć takie stroje, dlatego postanowili nauczyć się szyć na maszynie :)

Poznali budowę maszyny do szycia oraz jej obsługę. Swoją wiedzę i umiejętności wykorzystali do uszycia fartuszków kuchennych. Rozpoczęli od przygotowania wykrojów, poprzez fastrygowanie (szycie ręczne). Jeden z nich, Sebatian, próbował wszystkich możliwości - wykorzystał nawet zabawkową maszynę do szycia :) Bardzo cieszyły ich pierwsze wytwory!

Jako młodzi chemicy przeprowadzili badania materiałów, z których powstają ubrania.

Tak działa kwas na tworzywa sztuczne:

Z ich badań wynika, że materiał, z którego uszyli fartuszki to bawełna i jest ona najbardziej wytrzymałym materiałem z pośród wszystkich badanych przez nich próbek.

Znają już proporcję ciała człowieka. Potrafią "zdejmować" miarę z figury, wykonać potrzebne obliczenia do wyrysowania papierowego wykroju. Poznali także warunki w jakich wełna ulega filcowaniu. Swoją wiedzę wykorzystali w kreatywny sposób - stworzyli filcowe ozdoby.

Planują jeszcze wycieczkę do szwalni oraz do Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wynikiem końcowym ich pracy będzie uszycie strojów odzwierciedlających ubrania naszych przodków. Z niecierpliwością czekamy na efekty! :)

Materiały przesłała p. Dorota Różańska.

Projekt realizowany jest przez: