2013-03-25 | Wystarczy chcieć... wyczarować uśmiech

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ptaszkowie realizują projekt "Wystarczy chcieć... wyczarowa uśmiech". Tematyka projektu dość nietypowa, ale z całą pewnością przygoda z eSzkołą zostanie przez tych młodych ludzi zapamiętana na długo. Postanowili zrobić "coś" - dla kogoś, a dokładnie do wychowanków Domu Dziecka w Szamotułach. Jestem pewna, że projekt nauczy ich nie tylko organizacji, ale również wrażliwości i innego spojrzenia na drugiego człowieka.

Stare porzekadło mówi, że śmiech to zdrowie. I nawet najmłodsi o tym wiedzą. Śmiech jest bezcennym lekiem, tanim, łatwo dostępnym i prostym w użyciu. Humor jest bardziej zaraźliwy niż ziewanie. Śmiech rozprasza negatywne emocje. Śmiejąc się zapominamy o kłopotach i o smutku. Humor zmienia tok myślenia, pozwala zobaczyć każdą sytuację w bardziej realistycznym i mniej groźnym świetle, zwłaszcza w okresie rozczarowań i strat. Wspólny śmiech zbliża i łączy ludzi. I właśnie tym tropem postanowiliśmy podążać. Pragniemy zintegrować dzieci z naszej szkoły i dzieci z Domu Dziecka. W tym celu podjęliśmy współpracę z Domem Dziecka Rodziny Maryi w Szamotułach.

Istnieje wiele interesujących tematów, którymi można się zająć. My chcieliśmy dać coś z siebie, aby czerpać satysfakcję z dawania radości innym! Pragniemy uświadomić wszystkim, że bez względu na to, jaki temat wybierzemy sukces i powodzenie zależy od nas samych. Jeśli bardzo czegoś chcemy i w to wierzymy to możemy wiele zdziałać.

Chcemy pokazać nauczycielom, dzieciom i ich rodzicom, że nasza szkoła, jest otwarta na współpracę i pomoc drugiemu człowiekowi. Przy okazji, nauczymy się pozytywnych bardzo przydatnych w życiu umiejętności: działania, współpracy, organizacji i wielu innych, które zakłada projekt. Promujemy także postawy pożądane społecznie. Uczymy dzieci i młodzież wrażliwości społecznej, aktywności obywatelskiej, odpowiedzialności za siebie i za innych.

"Uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt, chętnie biorą udział w spotkaniach. Wierzą w to co robią, wspierają się nawzajem i motywują. A to chyba najważniejsze!" - podkreśla pani Monika Wielgosz, opiekunka projektu.

W ramach projektu odbywają się różne akcje na terenie szkoły i w Domu Dziecka:

• List do kolegi i koleżanki z Domu Dziecka,
  • Dar serca,
  • - Konkursy plastyczne:
      Wiewiórka w podróży – dla klas I-III Szkoły Podstawowej,
      Moja niezwykła podróż – dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
  • Wyjazd do Domu Dziecka w Szamotułach,
  • Zabawa integracyjna.

4 marca w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Ptaszkowie rozpoczęły się akcje:

• Dar serca, w której chętni uczniowie wraz z rodzicami przygotowują upominki, niespodzianki dla dzieci z Domu Dziecka.
  • List do kolegi i koleżanki z Domu Dziecka - chętni uczniowie napisali listy.
  • Konkurs plastyczny: Moja niezwykła podróż – dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Tematem pracy jest niezwykła podróż, wymyślona lub prawdziwa.

13 marca uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Ptaszkowie zostali zaproszeni na prezentację bajki przygotowaną przez grupę projektową Artystyczne dusze

• Wiewiórka w podróży. Dzieci otrzymały zwierzątka przygotowane z papieru, brały udział w czytaniu książki, śledziły wspólnie z nami tekst na ekranie. Przygotowaliśmy także prezentację interaktywną, na temat różnych gatunków zwierząt, które występowały w książce (a było ich aż 20). Do niektórych dołączono filmy. Tym samym uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat. Zaproponowaliśmy konkurs plastyczny, w którym należy wykonać ilustrację do bajki Irminy Żochowskiej pt. "Wiewiórka w podróży".

14 marca grupa projektowa udała się z wizytą do Domu Dziecka. Było to pierwsze wspólne spotkanie integracyjne. Dzieci mogły się poznać, porozmawiać ze sobą, pobyć razem i zapewnić o kolejny spotkaniu w maju. Aby ”przełamać pierwsze lody” zaprezentowaliśmy program, który dzień wcześniej przedstawiliśmy w naszej szkole, czyli bajkę "Wiewiórka w podróży" oraz prezentację na temat zwierząt. Zainicjowaliśmy ten sam konkurs plastyczny dla młodszych dzieci do bajki Irminy Żochowskiej pt. "Wiewiórka w podróży" oraz konkurs plastyczny dla starszych dzieci: "Moja niezwykła podróż".

Nauczyliśmy się dwóch piosenek, które wspólnie wykonamy na podsumowaniu projektu. Na koniec naszej prezentacji dzieci otrzymały upominki oraz listy od swoich rówieśników. Zostaliśmy oprowadzeni po Domu Dziecka i pełni bogatych wrażeń wracaliśmy do domu. Otrzymaliśmy od sióstr i nowo poznanych kolegów i koleżanek wiele ciepła i życzliwości. W naszych sercach zostaną na długo chwile spędzone z nimi.

Już dziś przygotowujemy się do spotkania na terenie naszej szkoły w maju, połączonego z:

• krótkim występem artystycznym,
  • rozstrzygnięciem konkursów plastycznych z nagrodami,
  • obdarowaniem upominkami dzieci z Domu Dziecka,
  • zabawą taneczną,
  • poczęstunkiem,
  • pokazem magika,
  • przejażdżką bryczką,
  • przejażdżką wozem strażackim,
  • malowaniem twarzy.

Słowa Kornela Makuszyńskiego „Uśmiech to największy skarb świata" najwierniej oddają sens naszych działań. Chcemy pokazać ludziom, że nasze "niedorosłe serca" są wielkie, dobre i pełne ciepła. Wystarczy chcieć, a świat będzie choć trochę pogodniejszy. W końcu tak niewiele potrzeba, by namalować uśmiech na czyjejś twarzy.

Grupa Artystyczne Dusze

Materiały przesłała p. Monika Wielgosz.