2013-03-22 | Gdy do Żychlina przybywasz...

W Zespole Szkół w Żychlinie, Gimnazjum im. Jana Pawła II, realizowany jest projekt o bardzo wdzięcznym tytule: „Gdy do Żychlina przybywasz, widokówkę zdobywasz… gdy już ją masz, Żychlina dobrze znasz”. Czy dobrze poznamy Żychlin i ten projekt? Z tymi uczniami na pewno!

red. Monika Błaszczak

Żychlin to bardzo atrakcyjna miejscowość. Uznaliśmy więc, że zasługuje na swoją widokówkę. Na początku miała to być jedna widokówka, ale doszliśmy jednak do wniosku, że stworzymy dwie widokówki Żychlina. Jedna o tematyce przyrodniczej, a druga o tematyce turystycznej. Chcemy podkreślić, że jesteśmy pierwsi, którzy zauważyli, że Żychlin nie ma swojej widokówki i postanowiliśmy podjąć się tego nowatorskiego zadania. Będziemy wnikliwie zajmować się zagadnieniami dotyczącymi walorów przyrodniczych i turystycznych naszej miejscowości, które znajdą się na naszej widokówce. 

Nasze działania

Przeprowadziliśmy wywiad uliczny i ankietę wśród mieszkańców Żychlina. Dzięki przeprowadzonej ankiecie i wywiadowi zebraliśmy pomysły „co powinno się znaleźć na widokówkach Żychlina”. 

Spotkaliśmy się z ludźmi, którzy opowiedzieli nam o plenerach malarskich i warsztatach muzycznych organizowanych w naszej pięknej miejscowości. Przede wszystkim uzyskaliśmy odpowiedź dlaczego właśnie w Żychlinie takie imprezy są organizowane.

Spotkaliśmy się również z panią prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Żychlina, która opowiedziała nam o podejmowanych  działaniach na rzecz naszej miejscowości.

W pewny lutowy czwartek udaliśmy się na spotkanie do nadleśnictwa. Tam spotkaliśmy się z leśniczym, który bardzo ciekawie opowiedział nam o warunkach przyrodniczych lasu w Żychlinie i rezerwatu Złota Góra. W izbie edukacji przyrodniczo-leśnej słuchaliśmy odgłosów zwierząt oraz oglądaliśmy wystawę dydaktyczną o tematyce przyrodniczo-leśnej. 

„Pączki żychlińskie” – palce lizać! Postanowiliśmy upiec pączki, które są charakterystyczne dla naszej miejscowości. Zdobyliśmy przepis i do dzieła! Super „lekkie” pączki smakowały wyśmienicie. 

Przed pieczeniem „pączków żychlińskich” przeanalizowaliśmy przepis i stwierdziliśmy, że musimy się dowiedzieć dlaczego ciasto rośnie pod wpływem drożdży. Przeprowadziliśmy doświadczenie na temat działania drożdży.

Spotkaliśmy się z Panem Krzysztofem Gorczycą autorem książki pt. „Żychlin pod Koninem – dzieje wsi i zboru”, który opowiedział nam o historii naszej miejscowości.

Postanowiliśmy stworzyć logo naszego projektu. W połowie lutego udało się wydrukować nasze logo. Nasze logo otrzymują osoby z którymi się spotykamy i współpracujemy. Chcemy, żeby każdy miał pamiątkę przypominającą o współpracy z nami w opracowaniu widokówek Żychlina. Cieszy nas, że każda osoba chętnie przypina sobie naszego logo. 

Mamy nadzieję, że przyroda szybko obudzi się do życia, ponieważ w niedalekiej przyszłości planujemy wycieczki do lasu i rezerwatu Złota Góra.

Serdecznie pozdrawiamy z Żychlina!

Materiały przesłała p. Monika Jąkalska.

Projekt realizowany jest przez: