2013-03-20 | Od słoneczników do van Gogha

Projekt „Od słoneczników do van Gogha” jest realizowany przez uczniów Gimnazjum w Zespole Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnym w Rostarzewie. Swoją przygodę z projektem przybliżą Wam sami uczniowie! :)

Nasz projekt dotyczy oleju roślinnego. Jest to substancja, do której nie przywiązujemy zbyt wielkiej uwagi. Po prostu jest. Postanowiliśmy poznać jego tajemnice. Dlatego weźmiemy pod lupę sposób produkcji oraz jego właściwości i szerokie zastosowanie.

Do tej chwili udało nam się zebrać podstawowe informacje na temat historii, produkcji i zastosowania oleju. Przeprowadziliśmy doświadczenia z wykorzystaniem oleju, sprawdzając właściwości fizyczne i chemiczne oleju.

Założyliśmy małą uprawę roślin (len, dynia), z których można wyprodukować olej. Obserwujemy wzrost tych roślin. W perspektywie, kiedy się ociepli planujemy założyć uprawę słonecznika w szkolnym ogródku.

8 lutego zorganizowaliśmy „tłusty piątek”. Grupa dziewcząt przygotowała faworki – chrust, zaś chłopcy upiekli babkę. Oczywiście główną rolę podczas naszego pieczenia i smażenia odegrał olej. Szczególnie dla chłopców było to wielkie wyzwanie. Żaden z nich wcześniej nie piekł ciasta. Jednak dziewczęta stanęły na wysokości zadania i wsparły chłopców radą i dobrym słowem.

W najbliższym czasie planujemy wyjazd do Zakładu Wytłaczania Oleju w Grodzisku Wlkp. Chcemy poznać proces produkcji oleju.

Materiały przesłała p. Magdalena Ceglarek.