2013-03-06 | Mućka

Projekt ,,Mućka’’ realizowany jest przez 12 osobową grupę z Gimnazjum w Borui Kościelnej. Wszyscy uczniowie uczęszczają do jednej klasy – II a. 

Po długich rozmowach ustalili, że będą realizować projekt, który związany jest z regionem i porusza tematykę im bliską. Skupili swoją uwagę na krowach, gdyż coraz więcej gospodarzy na ich terenie, ogranicza swoje hodowle. Nie chcieli jednak, żeby temat był jednostronny. Dlatego pragną dowiedzieć się wszystkiego na temat hodowli krów, ich budowy oraz mleka.

Do tej pory zrobili dwa plakaty uzasadniające temat projektu. Zaprosili panią Krystynę Waśkowicz, nauczycielkę biologii i chemii, i wspólnie wykonali doświadczenia na mleku (mleko zmieniające kolor; mleczne rzeźby; pH mleka). Poznali także budowę krowy, po czym wykonali szkielet krowy z modeliny na brystolu.

Kolejne zajęcia mają zaplanowane w terenie. Planują zwiedzić Mleczarnię w Nowym Tomyślu oraz gospodarstwo hodujące krowy. Poza tym chcą przeprowadzić ankiety wśród młodzieży i osób dorosłych na temat spożywania produktów mlecznych. Co więcej, sami produkty mleczne nauczą się wytwarzać! :)

 

Jak mówi pani Mirosława Ratajczak, opiekunka zespołu, zaangażowanie młodzieży jest ogromne. Ma nadzieje, że zapał do pracy nadal będzie się utrzymywał.

Materiały przesłała p. Mirosława Ratajczak.

Projekt realizowany jest przez: