Wykład 09

dr Maciej Błaszak
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Nauk Społecznych

Temat wykładu:   Talent - dany czy zadany
(Targi Edukacyjne - Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie)

Opis:   Po raz pierwszy wykład będzie swego rodzaju pojedynkiem dwóch osób.
Przed naszymi kamerami zmierzą się eksperci w swoich dziedzinach:
pedagog (jednocześnie nauczyciel biologii) i filozof (jednocześnie biolog).
Panowie będą toczyć spór o to co tak naprawdę decyduje o tym, że ktoś ma talent.
Czy to geny, czy własna ciężka praca, czy może środowisko w jakim się znajduje?

Dowiecie się czy na te pytania można odpowiedzieć zaglądając komuś głęboko w oczy :) albo czy ilość/wielkość talentu można zmierzyć np. za pomocą nowoczesnych urządzeń.

Zapowiada się naprawdę ciekawie! To będzie wyprawa w głąb ludzkiego umysłu i ciała! Nie zostawajcie w domu! Przyjedźcie na Targi Edukacyjne do Poznania lub wybierzcie się do jednej z naszych sal wykładowych w całej Wielkopolsce.

Kilka słów o wykładowcach

Prof. UAM dr hab. Stanisław Dylak, pedagog, dydaktyk i pedeutolog.

Kierownik Zakładu Pedeutologii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Autor trzech monografii: Wizualizacja w kształceniu nauczycieli, Wprowadzenie do konstruowania szkolnych programów nauczania oraz Projektowanie programów szkolnych dla szkół artystycznych. Redaktor i współredaktor siedmiu prac zbiorowych. Poza tym opublikował ponad 120 artykułów w czasopismach naukowych.

Jego zainteresowania naukowe związane są mediami, kształceniem nauczycieli, kulturą wizualną, programami nauczania. Kierował zespołem, który opracował pierwszy w Polsce program kształcenia nauczycieli przyrody dla zreformowanej szkoły podstawowej.

Prowadził kilka projektów międzynarodowych w ramach programów PHARE, trzy z nich dotyczyły edukacji przyrodniczej i kształcenia nauczycieli w tym zakresie, jeden projekt dotyczył programów szkolnych, jeden zastosowania technologii informacyjnych w kształceniu uniwersyteckich kadr administracyjnych. Jest kierownikiem naukowym trzech projektów edukacyjnych: Twórczy Uczeń, Kolegium Śniadeckich oraz eSzkoła - Moja Wielkopolska.

Poza działalnością akademicką interesuje się tworzeniem materiałów dydaktycznych. Był inicjatorem oraz współtwórcą ponad dwudziestu filmów o szkołach w Europie, z czego większość dotyczyła szkół alternatywnych. Niektóre z tych filmów były prezentowane w programie I TVP.

Dwukrotnie uczył w amerykańskim uniwersytecie UNI – University of Northern Iowa, w Stanie Iowa, USA (studia nad mediami) oraz jako visitng scholar w Uniwersytecie w Lubbock, Texas, USA. W roku 2010 przez jeden semestr przebywał w Appalachian State University w Boone, USA jako visiting scholar.

Jest członkiem Rady ds. Informatyzacji Edukacji - organu pomocniczego Ministra Edukacji Narodowej oraz członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma Przyroda.

W trudach pracy i radościach codziennego życia towarzyszy mu żona Hanka. Ma dwóch synów 36 i 39 lat, a także jest dziadkiem dla wnuka Piotra, wnuczki Ani oraz najmłodszej Natalki. Poza żoną i całą rodziną, zakochany w koniach.

dr Maciej Błaszak

Specjalizuje się w neuroekonomii i neuromarketingu.

Adiunkt w Zakładzie Epistemologii i Kognitywistyki Instytutu Filozofii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta DAAD (Kilonia, Niemcy) i TEMPUS (Edynburg, Szkocja). Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej, Akademii im. Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

W pracy badawczej zajmuje się epigenezą umysłu, czyli możliwościami kształtowania mózgu człowieka pod wpływem bodźców środowiskowych. Wyniki aplikuje w obszarach uniwersalnego projektowania (universal design), neurodydaktyki i problematyki brainfitness.

Prowadzi od lat szkolenia dla wyższej kadry zarządczej, policji i nauczycieli. Prywatnie żonaty, czwórka dzieci.