2013-03-13 | wCiąg, czyli wielkopolska ciągutka

,,wCiąg, czyli wielkopolska ciągutka’’ to projekt realizowany przez grupę uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim, której opiekunką jest Hanna Mańkowska. Uczniowie zabierają nas w niesamowitą podróż. Podróż nie tylko do Milanówka gdzie produkowane są najsłodsze cukierki - krówki, ale i do czasów dzieciństwa. To razem z tym projektem powstanie legenda o krówkach i cukierki "Juliuszówki". Zapraszam do lektury :)

Długo zastanawialiśmy się nad tematem naszego projektu. Każdy z nas ma swoje pasje; chemia, matematyka, plastyka, historia, literatura, sport… Jak tu wybrać coś, co by zadowoliło wszystkich? Pierwsze spotkanie to naprawdę była burza, nie tylko w znaczeniu przenośnym, ale i dosłownym...

 

Aż wreszcie zapadła decyzja - zajmiemy się krówkami, najsłodszymi cukierkami z lat dzieciństwa! Odkryliśmy bowiem, że ich ,,twórcą’’ był Feliks Pomorski, mieszkający przed wojną w Poznaniu, który utworzył firmę w roku 1921. Feliks Pomorski przeniósł się wraz z rodziną do Milanówka, a założona tam przez niego firma funkcjonuje do dziś (!). Dowiedzieliśmy się, że krówki – ciągutki obok rogali świętomarcińskich są produktem WIELKOPOLSKIM. Byliśmy zaskoczeni, zdumieni. 

Pojawiły się też pytania: czy tak jest naprawdę? Czy każda krówka z Milanówka to ta sama krówka? Czy rodzina produkuje wciąż krówki według receptury mistrza Feliksa Pomorskiego? Co decyduje, że każda krówka jest inna? Czy grodziszczanie wiedzą o tej, słodkiej tradycji? No i zaczęło się…

Najpierw poszukaliśmy w Internecie informacje na temat Feliksa Pomorskiego. Dowiedzieliśmy się, że dziś w Milanówku krówki produkuje wnuk Feliksa Pomorskiego Piotr i jego przyrodnia siostra Konstancja Dołęga-Dołęgowska. Nie pozostało nic innego, jak rozpisać działania, które podejmiemy w ramach projektu. Przede wszystkim nawiązaliśmy współpracę z Muzealną Izbą Tradycji, tam w starych numerach ,,Orędownika’’ z lat 20 i 30 szukaliśmy informacji na temat krówek.

Przeprowadziliśmy zajęcia dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Wielkopolskim (dla klas IV,V i VI) poświęcone Feliksowi Pomorskiemu, krówkom, na które przybyła sama krówka Juliuszówka! Na zajęciach - nawiązując do akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’, zachęcającej do czytelnictwa - został przeczytany wiersz Joanny Kulmowej "Czarna krowa w kropki bordo".

 

Spotkaliśmy się z panią wiceburmistrz Honoratą Kozłowską, by omówić udział grupy projektowej w imprezie Wielkanoc w Gminie Grodzisk Wielkopolski. Podczas tej imprezy będziemy promować postać Feliksa Pomorskiego i historię powstania krówek. Zaprezentujemy ciasto krówkowe i mazurki wielkanocne z masą krówkową z przepisów, które mamy nadzieję poznać na zajęciach kulinarnych w Kole Gospodyń Wiejskich i Uniwersytecie III Wieku.

Spotkaliśmy się z artystą plastykiem panem Mariuszem Korbańskim, z którym konsultujemy opakowanie do krówki ,,Juliuszówki’’. Naszym celem jest wyprodukowanie gadżetu promocyjnego szkoły, a krówki to ostatnio modny gadżet promocyjny różnych firm…

 

Naszym tematem zainteresowała się TV Wielkopolska, która zrealizowała program o projekcie ,,wCiąg, czyli wielkopolska ciągutka’’. Materiał możecie zobaczyć >>> tutaj <<<.

Przeprowadziliśmy ankietę dla mieszkańców Grodzisk Wielkopolskiego (czeka nas jeszcze ankieta w Poznaniu) dotyczącą krówek i Feliksa Pomorskiego. Potem nasze specjalistki od matematyki, pod bacznym okiem matematyczki z naszej szkoły, przedstawią dane statystyczne!

Dzięki Burmistrzowi Grodziska Wlkp., panu Henrykowi Szymańskiemu i Staroście Powiatu Grodziskiemu, panu Mariuszowi Zgaińskiemu 5 marca br. mogliśmy pojechać do Milanówka. Spotkaliśmy się tam z panią Konstancją Dołęgą – Dołęgowską, przybraną córką Leszka Pomorskiego, syna Feliksa Pomorskiego. Jej firma zajmuje się produkcją krówek reklamowych, które nadal są robione nie tylko ręcznie, ale - co ważne - według przepisu Feliksa Pomorskiego(!).

 

Pani Konstancja opowiedziała nam historię rodzinnej firmy. Mogliśmy zwiedzić zakład produkcyjny, zapoznać się z technologią i przekonać się, że krówki te nadal są wyrabiane ręcznie (!). Pani Konstancja obiecała, że wyprodukuje krówki z zaprojektowanym przez grupę opakowaniem  krówki ,,Juliuszówki’’.

Ponadto zwiedziliśmy niezwykłe miasto - ogród, galerię jedwabiu (Milanówek słynął kiedyś z produkcji jedwabiu, dziś niestety sprowadzany jest z Chin). Na cmentarzu udało nam się odnaleźć grób pana Feliksa Pomorskiego, na którym zapaliliśmy znicz.

 

Warto podkreślić, że w drodze do Milanówka odwiedziliśmy burmistrza Grodziska Mazowieckiego (chcieliśmy pozdrowić Grodzisk Mazowiecki od Grodziska Wielkopolskiego), pana Grzegorza Benedykcińskiego, który opowiedział nam o tym drugim Grodzisku.

Cóż, była to niezwykła wycieczka, niezwykła przygoda do serca wielkopolskiej tradycji w Milanówku.

W ramach projektu mamy zaplanowane spotkanie z lokalnym producentem cukierków, dietetykiem, lekarzem, chemikiem. Weźmiemy udział w zajęciach z Uniwersytetem III Wieku i Kołem Gospodyń Wiejskich.

Ogłosiliśmy także konkurs literacki dla dzieci szkół podstawowych na ,,Legendę o tym, jak powstały krówki’’. W końcu dlaczego ma istnieć tylko legenda o tym, jak powstały toruńskie pierniki? :) Regulamin do konkursu jest zredagowany!

Co dalej? Rozstrzygniemy konkurs na legendę o powstaniu krówek i wyprodukujemy własne Juliuszówki :) A po zakończeniu projektu weźmiemy udział w lokalnych imprezach ,,Od ziarenka do bochenka’’ organizowanym przez Burmistrza Grodziska Wlkp. i ,,Dniach Wioski’’ organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp., podczas których na oczach uczestników chcemy zrobić krówki domowe. Wraz z Klubem Pro Sinfonika wystawimy spektakl pt. ,,Lata 20, lata 30 w Poznaniu’’, oczywiście jednym z bohaterów spektaklu będzie Feliks Pomorski.

Konkurs literacki na "Legendę o tym, jak powstały krówki" odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. Redakcja portalu, na zaproszenie grupy, będzie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z licealistami i młodymi twórcami legendy! :)

red. Monika Błaszczak

Materiały przesłała p. Hanna Mańkowska.

Projekt realizowany jest przez: