2013-03-08 | Projekt BAH

Na zakończenie tygodnia prezentacja bardzo nietypowego projektu. Grupa chce poznać bardzo ważną sztukę - co więcej, dzielić się nią z innymi! O jakiej sztuce mowa? Co kryje się pod tematem "Projekt BAH"? Tajemnice zdradzą Wam licealiści z Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu. Zapraszam do zapoznania się z tym wyjątkowo pozytywnym tematem :)

red. Monika Błaszczak

Projekt BAH! - Brian Art Happiness

Naszym głównym celem jest poznanie sztuki bycia szczęśliwym i podzielenie się nią z osobami w naszym otoczeniu! Aby tego dokonać zagłębimy się w tajniki pracy ludzkiego mózgu i poszukamy sposobów na poprawienie samopoczucia sobie i innym. Ponieważ jesteśmy pasjonatami sztuki, jednym z naszych głównych narzędzi w walce o rozprzestrzenienie idei szczęścia będzie właśnie Ona!

Co właśnie zrobiliśmy?

Małe dzieła sztuki

Postanowiliśmy wykorzystać uroki zimy do stworzenia wraz z przedszkolakami małych, ale pięknych dzieł sztuki – kolorowych lodowych kul. Pomysł zaczerpnięty z Internetu postanowiliśmy wcielić w życie. Aby wszystko poszło dobrze najpierw przeprowadziliśmy kilka prób zamrożenia wody umieszczonej w balonie – wbrew pozorom wcale nie było łatwo...

Okazało się, że kulom „zanurzonym” w śniegu na zamarznięcie nie wystarczyła jedna noc... Po umieszczeniu ich pod ławką wcale nie było lepiej – doszliśmy do wniosku, że zabrakło im zimnego wiatru, który na zamarzanie wpływa bardzo korzystnie. W przedszkolu wiedzieliśmy już gdzie umieścić kule by proces tworzenia się kul przebiegł pomyślnie.

 
 

Z dziećmi do balonów z wodą dodaliśmy kolorowe farby, dzięki czemu lód nabrał żywych i ciepłych kolorów. Efekt przerósł nasze oczekiwania :) Małe dzieła sztuki pięknie prezentowały w przedszkolnym ogródku, a na twarzach dzieci zagościł uśmiech! Korzystając z okazji postanowiliśmy także przeprowadzić małe badanie i dowiedzieć się co o szczęściu myślą najmłodsi. Przeprowadziliśmy więc kilka wywiadów, z których dowiedzieliśmy się m.in. co przedszkolakom do szczęścia jest absolutnie niezbędne.

Znajdź sobie kogoś do przytulania i zacznij produkować oksytocynę!

14.02.2013 roku nasza szkoła organizowała turniej szkolny w unihokeja w zbąszyńskiej hali sportowej. Była to dla nas szansa, aby zbąszyńscy licealiści zapoznali się z naszym projektem. Z tej okazji zorganizowaliśmy walentynkowy konkurs, który polegał na tym, iż każdy uczeń i każda uczennica losowali naznaczoną połówkę serca, a następnie musieli znaleźć swojego partnera z taką samą połową.

Przy okazji święta zakochanych przez radio węzeł przedstawiliśmy uczniom naszej szkoły jak miłość wpływa na ich mózg. Część z nich była zawiedziona. Okazało się, że miłość niestety nie idzie w parze z nauką – mocno zaburza naszą zdolność do logicznego myślenia i bardzo przeszkadza w koncentracji…

Okazało się jednak, że są też dobre strony – przytulanie się do bliskiej osoby powoduje wzrost produkcji oksytocyny, która obniża stres oraz wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Uczniowie przystąpili więc do poszukiwania swoich drugich połówek. Para, która się odnalazła pierwsza wygrała nagrodę główną – godzinę bez pytania, natomiast pozostali znalazcy dostali nagrody pocieszenia.

Następnego dnia zorganizowaliśmy ślub dla pierwszej pary, a pozostałe siadły na widowni. Nowożeńcy złożyli sobie szkolną przysięgę, po której przyszedł czas na pierwszy taniec. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy, która przecież korzystnie wpływa na nasz mózg i uczniowie z uśmiechem na twarzy mogli wrócić na dalsze lekcje ;-).

 

Nasze plany

Ponieważ jednym z głównym powodów złego samopoczucia uczniów są niepowodzenia w nauce zamierzamy dowiedzieć się, jak to zrobić, by nauka „była nam trochę lżejszą”... Zapoznamy się z technikami skutecznego uczenia się, a następnie przybliżymy temat uczniom naszego liceum.

Nawiązaliśmy także współpracę z dyrektorem Zbąszyńskiego Centrum Kultury, który pomoże nam stworzyć pewne dzieło, na którym nam bardzo zależy…

W najbliższym czasie zamierzamy również m.in. obliczyć wskaźnik „Szczęścia Szkolnego Brutto” :)

Materiały przesłała p. Paulina Chłopkowska.

Projekt realizowany jest przez: